Ny trailer til foreningen

Hobro Rollespilsforening har i Januar fået tildelt 15.000 kroner af Dansk Ungdoms Fællesråd til indkøb af ny trailer og transportkasser!

Søren og Amalie har derfor været på udflugt for at hente den nye trailer hjem. Det blev til en 2 akslet 750kg trailer med 120cm høj pressening og aluminium værktøjskasse til 14.075 kroner. Det resterende beløb skal gå til at indkøbe en håndfuld transportkasser.

Siden 2016, da foreningen startedsine aktiviteter har arrangørene måtte låne sig frem til trailer hver måned. Det er nemlig kritisk for afviklingen af rollespillet at der altid er en trailer til rådighed, til at køre med foreningens udstyr, som blandt andet inkluderer 5 store middelaldertelte. Det problem er nu løst på den bedst mulige måde, med en stor og rummelig trailer i foreningens eget navn. Dermed er logistikken sikret mange år frem.

Hobro Rollespilsforening giver stor tak til DUF for støtten!

Leave a Reply